Христенко Віталий Євгенович

Провідний науковий співробітник науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризової психології. Кандидат психологічних наук, доцент. Тема кандидатської дисертації - "Моделювання психологічних детермінант поведінки жертв сексуальних злочинів".

Вчений секретар спеціалізованої вченої ради з правом захисту кандидатських дисертацій за спеціальністю 19.00.09 - "Психологія діяльності в особливих умовах".

 

У 1986 році брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, має статус ліквідатора 1 категорії.

Має досвід надання екстреної психологічної допомоги постраждалим від надзвичайної ситуації (вибух на шахті ім. Засядька в Донецьку, 2007 р.; вибух військового арсеналу в м.Лозова Харківської обл., 2008 р.; звільнення моряків з піратського полону - м. Салала Султанату Оман, 2008р.; вибух метану на шахті "Суходільська-Східна", Луганська область, 2011 р.).

Входив до складу експертів національної групи Міжнародної програми "Гуманітарна відповідь морському піратству" (Maritime Piracy Humanitarian Response).

За роботу з постраждалими в осередку надзвичайної ситуації нагороджений відзнакою Служби порятунку України "За відвагу в надзвічайній ситуации" 1 та 2 ступеня.

Брав участь у безлічі заходів та тактичних навчань, присвячених безпеки на Євро-2012 як в Україні, так і в Польщі.

Сфера наукових інтересів простягається і за межами психологічного забезпечення діяльності персоналу аварійно-рятувальних підрозділів ДСНС України:

  • віктимологія - науковий напрям, що досліджує закономірності поведінки жертви, в тому числі і жертви злочину (кримінальна віктимологія). Цей напрямок намагається дати відповіді на деякі питання, типу: "Чому одна людина частіше, ніж інші стає жертвою?", "Чи є закономірності того, що конкретна людина / група людей опиняються в ситуації постраждалого?";
  • психологічна допомога, з упором на екстрену психологічну допомогу, надання якої відбувається завжди при дефіциті часу, нестачі інформації про об'єкт психологічного впливу, в ситуації негативних емоцій великої сили, часто негативного сприйняття психолога, на очах у великої кількості роззяв, родичів, преси;
  • психологічний супровід діяльності представників екстремальних професій (працівників правоохоронних органів, рятувальників, прикордонників, військових, оперативних працівників і т.п.);
  • психологія злочинного світу - особливості поведінки представників різних кримінальних професій, психологія скоєння різних злочинів, способи протидії їм.

ORCID ID 0000-0002-4570-2394

Профіль scholar.google