Оніщенко Наталія Вікторівна

Майор служби цивільного захисту. Провідний науковий співробітник лабораторії, сектор наукових досліджень.

У 2002 році закінчила Харківський національний університет внутрішніх справ за спеціальністю «Практична психологія». Працювала на посадах викладача, а потім доцента кафедри загальної психології та педагогіки Харківського національного університету внутрішніх справ.

Доктор психологічних наук за спеціальністю «Психологія діяльності в особливих умовах» (2015), професор за спеціальністю «Психологія діяльності в особливих умовах» (2015). Тема докторської дисертації «Теорія і практика екстреної психологічної допомоги постраждалим в надзвичайних ситуаціях».

Регулярно бере участь в комплексних тактико-спеціальних навчаннях, в науково-пракичних конференціях різного рівня, в міжнародних зустрічах з іноземними колегами з метою обміну досвідом, який сьогодні накопичено українськими психологами ДСНС по роботі з різними категоріями постраждалого населення в осередку надзвичайної ситуації.

Нею вперше в рамках як вітчизняної, так і зарубіжної психологічної науки, розпочато розробку актуальних на сьогодні теоретико-методологічних і практичних засад надання екстреної (невідкладної) допомоги населенню, яке постраждало внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного, соціального і природного походження.

Оніщенко Н.В. вивчено та узагальнено досвід надання психологічної допомоги постраждалим при аварії на Скнилівському аеродромі в 2004 р. (Львівська обл.); при катастрофі російського літака ТУ-154 Пулковської авіаліній в 2006 р. в Донецькій області; при вибуху побутового газу в житловому будинку м Дніпропетровськ в 2007 р.; при аварії на шахті ім. А.Ф. Засядька м. Донецьк в 2007р.; при повені в Закарпатті в 2008 р.; при надзвичайній ситуації на артилерійській базі Міноборони м.Лозова, Харківської області, в 2008р.; при вибуху побутового газу в житловому будинку в м.Євпаторія в 2008р.; при вибуху газу в лікарні м. Луганська в 2009 р.; при трагедії на шахті ім. В.М. Бажанова м. Макіївка і на шахті «Суходольська-Східна» Луганська обл. в 2011 р. і роботі зі звільненими з піратського полону українськими моряками (екіпажі суден «Геркулес», «Леманн Тімбер», «Аріана» та інші.).

Отримані результати пройшли апробацію в наукових виданнях і представлені в дисертаційній роботі Н.В. Оніщенко на здобуття наукового ступеня доктора психологічних наук. Нею активно проводяться наукові дослідження в зазначеній галузі - тільки за останні 3 роки Онищенко Н.В. опубліковано більше 50-ти наукових праць. Вона є співавтором 7 монографій.

Під її керівництвом в 2011-2014 р.р. було захищено п'ять дисертаційних робіт на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.09. - «Психологія діяльності в особливих умовах» за темами: «Особливості професійної деформації у співробітників аварійно-рятувальних підрозділів МНС України» (березень 2011 року); «Професіографічний аналіз діяльності фахівців Державної воєнізованої гірничорятувальної служби України» (квітень 2011 року), «Психологічні особливості життєвої стійкості моряків - жертв піратського полону» (травень 2012 року), "Особливості встановлення психологічного конаткту психолога ДСНС України з постраждалим в условиях надзвічайної ситуации (березень 2014 р.,), "Психологічні наслідки перебування рятувальників у зоні проведення антитерористичної операції" (жовтень 2018 р.).

Сфера наукових інтересів:

  • розробка професіографічного опису основних професій в системі ДСНС;
  • спеціальна професійно-психологічна підготовка рятувальників до діяльності в умовах надзвичайної ситуацій;
  • розробка та впровадження експрес-методів надання екстреної психологічної допомоги населенню в умовах надзвичайної ситуацій.

ORCID ID 0000-0003-3026-1650

Профіль scholar.google