Перейти до основного вмісту
ndlecp@nuczu.edu.ua +38 057 7005682

Шахта "Суходільська Східна"

9.07.2011 р. о 01.50 на шахті "Суходільська-Східна" ВАТ "Краснодонвугілля" м. Краснодона Луганської області, на горизонті 915 м внаслідок перекидання вентиляційного струменя повітря стався вибух. Пошукові роботи проводились протягом 3 діб. На аварійній ділянці загинуло 28 шахтарів.

Екстрену психологічну допомогу родичам загиблих шахтарів надавали психологи МНС України в Донецькій та Луганській областях, спеціалісти Науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризової психології та спеціалісти сектору психологічного забезпечення Національного університету цивільного захисту України.

ДОCВІД РОБОТИ
по організації психологічної допомоги населенню у ході ліквідації наслідків аварії на шахті «Суходольська-Східна» з 29.07.2011р. по 31.07.2011р.

О 01.57 годині 29.07.2011р. у м. Суходольську Краснодонського району Луганської області, ПАТ «Краснодонвугілля», шахта «Суходольська-Східна», на горизонті 915м західного флангового конвеєрного ходку № 23, пласту i3, відбулося перекидання вентиляційного струменю повітря, внаслідок чого стався вибух. На момент вибуху в шахті знаходилось 252 чоловіка, на аварійній дільниці працювало 28 шахтарів.

На підставі п. 13 «психологічний захист» Закону України від 26.06.2004 р. "Про правові засади цивільного захисту", наказу МНС України від 23.02.2004 р.   № 89 «Про затвердження Інструкції щодо психологічного забезпечення службової діяльності аварійно-рятувальних служб» 29.06.2011р. на шахту «Суходольська-Східна» м. Суходольськ Краснодонського району Луганської області для надання екстреної психологічної допомоги була направлена група психологів ГУ МНС України в Донецькій області у складі 4 осіб: начальника відділу психологічного забезпечення при Головному управлінні майора служби цивільного захисту Лім М.І., психолога відділу психологічного забезпечення при Головному управлінні лейтенанта служби цивільного захисту Акгаєву І.Р., провідного психолога відділу психологічного забезпечення при Головному управлінні Подмаркова О.О., психолога відділу психологічного забезпечення при Головному управлінні Топчило А.В.

На місці ліквідації аварії був розгорнутий штаб Головного управління МНС України в Луганській області та пункт екстреної психологічної допомоги. Перший заступник начальника Головного управління МНС України в Луганській області полковник служби цивільного захисту Мацурак К.І. провів інструктаж щодо роботи мобільної групи психологів МНС з родинами постраждалих шахтарів.

За станом на 07.00 29.07.2011р. в результаті вибуху постраждало 2 чоловіка та загинуло 16 осіб.
На території шахти знаходилося 10 сімей шахтарів, доля яких була невідомою. Спільно із психологами ГУ МНС в Луганській області та з медичними працівниками їм надавалася екстрена психологічна та медична допомога. У родичів загиблих фіксувалися поведінкові реакції горя: істерика, плач, крик, стогін тощо. Деякі люди впадали в стан ступору або знаходилися в стані емоційного шоку, що відображувалось у відсутності прояву емоцій, зниженню чутливості до зовнішніх подразників, заглибленістю у себе. Вони намагалися уникати оточуючих та відмовлялися від контактів з ними, також намагалися залишитися на одинці.

О 17.30  29.07.2011р. на шахту прибули Президент України Янукович В.Ф., міністр надзвичайних ситуацій Балога В.І., міністр охорони здоров'я Аніщенко О.В. та міністр енергетики та вугільної промисловості Бойко Ю.А. Президент України зустрівся з батьками загиблих шахтарів Шестопалова В.Ю. та Кириченко В.В., з якими до цієї зустрічі працювали та надавали необхідну психологічну допомогу психологи ГУ МНС України в Донецькій області.

Після візиту Президента України, сім'ї постраждалих шахтарів умовили роз'їхатися по домах та чекати на новини там. Психологи записали телефони представників сімей для підтримання зв'язку.

Впродовж дня психологами МНС безперервно проводилася візуальна психодіагностика за родинами, що перебували на території шахти та було організовано питну воду для родичів.

О 22.00 29.07.2011р. на шахту "Суходольська-Східна" прибула лабораторія екстремальної та кризової психології Національного університету цивільного захисту України у складі 9 чоловік під керівництвом начальника лабораторії майора служби цивільного захисту Лєбєдєвої С.Ю. У нічний час було організоване чергування психологів лабораторії екстремальної та кризової психології  (Тімченко О.В., Христенко В.Є.)

На 12.00 30.07.2011р. постраждало 2 особи, загинуло 18 осіб, заблоковано на аварійній ділянці 8 чоловік. На поверхню підняли 20 осіб – 18 загиблих та 2 постраждалих. На шахті не було представників родин загиблих шахтарів, їм надавали підтримку та психологічну допомогу у телефонному режимі. Також, відбулися похорони двох шахтарів, яких підняли на поверхню 29.07.2011р.

На 06.00 31.07.2011р. постраждало 2 особи та загинуло 26 осіб. Всі тіла було піднято на поверхню та упізнано. Похорони проводилися на 12 кладовищах Краснодонського району. Для участі у жалобних процесіях на шахту прибули прем’єр – міністр України Азаров М.Я. та міністр надзвичайних ситуацій В.І. Балога.

В період з 29.07.2011р. по 31.07.2011р. психологи ГУ МНС України в Донецькій області надали екстреної психологічної допомоги 30 особам, консультативно-інформаційної – 35 особам та психологічної допомоги - 40 особам.