Фахівці лабораторії взяли участь у семінарі Френка Пьюселіка
Тренер-психолог Френк Пьюселік провів 28 березня 2015 року у місті Харкові унікальний семінар по роботі з посттравматичним стресовим розладом у ветеранів. Семінар розрахований на психологів, волонтерів, соціальних працівників, членів родин бійців і, звичайно ж, самих демобілізованих. Організатором семінару виступив благодійний фонд «Мир і порядок».
Френк Пьюселік - президент компанії Pucelik Consulting Group, бізнес-тренер зі світовим ім'ям, входить у ТОП-100 бізнес-тренерів США (за версією Інституту Організаційного Розвитку США), один із трьох засновників нейролінгвістичного програмування, автор ряду книг з психології та десятків публікацій з управління персоналом, мотивації, роботи з інформацією. Професор Кафедри міжособистісних відносин Університету Оклахоми. Щорічно Френк Пьюселік навчає понад 2000 фахівців. Є консультантом на довгостроковій основі для Корпусу Миру з 1998 р. і по теперішній час. За підтримки Френка Пьюселіка функціонує п'ять реабілітаційних центрів для наркозалежної молоді.
Після участі у війні у В'єтнамі, Френк Пьюселік сам зіткнувся з проблемою адаптації у «цивільному» житті, яка розтягнулася на 12 років. Вже ставши успішним бізнес-тренером, він продовжував роботу з американськими військовими ветеранами. Розробив систему роботи з посттравматичним стресовим розладом, яка не тільки допомагає солдату, який повернувся з війни пристосуватися до мирного життя, але й навчає оточуючих його людей правильно ставитися до ветерана.
Представники науково-дослідної лабораторії екстремальної і кризової психології Національного університету цивільного захисту України не могли залишитися осторонь цього актуального наукового форуму. Начальник відділення впровадження психотренінгових технологій науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризової психології, кандидат психологічних наук, капітан служби цивільного захисту Побідаш Андрій Юрійович, старший науковий співробітник науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризової психології, кандидат психологічних наук, старший науковий співробітник, капітан служби цивільного захисту Овсяннікова Яніна Олександрівна прийняли активну участь у роботі семінару.
В програмі семінару були розглянуті актуальні на сьогоднішній день, питання, серед яких:
- правила виживання;
- реакція людини на стрес;
- особливості розвитку посттравматичного стресу у людей, які повернулися із зони бойових дій, його симптоми, подолання стресового розладу;
- перша допомога людині з посттравматичним стресовим розладом;
- основні помилки, які допускають психологи при роботі з людьми, які повернулися з зони бойових дій;
- що можуть зробити люди, які повернулися із зони військових дій (ініціативні групи, групи взаємодопомоги, фонди, волонтерські об'єднання).
На думку американського психолога, робота з ветеранами є одним з найважливіших завдань суспільства, що зіткнулося з війною. Людина, яка потрапила в зону бойових дій, змінює свої пріоритети і моделі поведінки швидко і кардинально, а їх зворотня заміна може розтягнутися на довгі роки. Відмінності в цінностях і світогляді у «цивільного» та військового заважають колишньому солдатові відчути себе потрібним в мирному житті, а його близьким - висловити ветерану повагу і вдячність.
В рамках семінару Френк Пьюселік презентував авторський методичний посібник по роботі з посттравматичним стресовим розладом. Даний методичний посібник буде активно використовуватись у подальших наукових розробках фахівців-психологів науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризової психології.
Дуже приємно, що наукові підходи до вирішення проблем надання психологічної допомоги людям у кризових ситуаціях, які використовуються дослідниками харківської школи екстремальної та кризової психології, мають багато спільного з американськими підходами по роботі з людьми, які повернулися з зони бойових дій та їх сім'ями.
Під час наукової дискусії представників науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризової психології Національного університету цивільного захисту України з Френком Пьюселіком була відзначена важливість психологічної допомоги в кризових ситуаціях, обговорені перспективи подальшого розвитку та співробітництва.