Перейти до основного вмісту
ndlecp@nuczu.edu.ua +38 057 7005682

Захист дисертації на здобуття наукового ступеня доктора психологічних наук

24 квітня 2015 року у спеціалізованій вченій раді Д 64.707.02, яка була створена наказом МОН України спеціально для цього захисту, успішно захистила дисертаційне дослідження на здобуття наукового ступеня доктора психологічних наук провідний науковий співробітник науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризової психології науково-дослідного центру Національного університету цивільного захисту України Наталія Оніщенко.

Тему дисертаційного дослідження «Теорія і практика екстреної психологічної допомоги постраждалим у надзвичайних ситуаціях» Наталія обрала не випадково. Адже саме у стінах університету протягом останніх дев’яти років проводилася кропітка робота щодо обґрунтування та створення відповідної законодавчої бази, яка б визначала роль та місце психолога в осередку лиха. Завдяки масштабним дослідженням, проведеним Наталією Оніщенко спільно з іншими науковцями науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризової психології в умовах реальних екзистенціальної та вітальної загроз, вдалося, поряд з використанням інших загальнонаукових та спеціально-наукових методів дослідження, визначити пріоритетні напрями нормативно-правової регуляції діяльності служби психологічного забезпечення ДСНС України на сучасному етапі розвитку суспільства та держави.

Нагадаємо, що за проблемою дисертаційного дослідження Наталії Вікторівни в НУЦЗУ було проведено три Міжнародні науково-практичні конференції «Сучасний стан розвитку екстремальної та кризової психології» (м. Харків, 2007р.; 2010р.; 2013р.); круглий стіл за участі Президента Європейської спільноти вивчення травматичного стресу Міранди Олфф (м. Харків, 2011р.); круглий стіл за участі німецької делегації щодо особливостей надання психологічної допомоги в умовах проведення масових заходів (м. Харків, 2011р.); інтернет-зв'язок з Президентом Кубинського товариства психологів Алексисом Лоренсо Руїзом щодо обміну досвідом роботи в надзвичайних ситуаціях українських та кубинських екстремальних психологів (м. Харків, 2014р) тощо.

Слід особливо визначити реалізацію основних положень дисертаційного дослідження Наталії Оніщенко в практику діяльності психологів Служби порятунку. Розробки Наталії Вікторівни впроваджені не тільки в Україні, але й за її межами.

Основні положення дисертаційного дослідження впроваджено в роботу Державної служби України з надзвичайних ситуацій при підготовці розпорядчих документів ДСНС України. Пропозиції щодо устаткування пунктів екстреної психологічної допомоги та введення знаків розрізнення на форменому одязі психолога ДСНС України при роботі в осередку лиха та склад «Валізи психолога» внесені до Наказу МНС України у 2008 році.

Викладена в дисертації типологія реагування постраждалих людей на різноманітні надзвичайні ситуації використовується кубинськими фахівцями під час роботи в країнах Латинської Америки. Практичні рекомендації щодо психологічної роботи з дітьми різного віку, які зазнали різних видів втрат внаслідок НС, активно використовуються під час підготовки практикуючих психологів на факультеті психології Університету м. Гавана, Куба.

Основні результати дослідження у вигляді комп’ютерного тренажеру «Підготовка психолога ДСНС до виїзду на ліквідацію надзвичайної ситуації» активно використовується при проведенні щорічних тактичних та спеціальних навчань курсантів та студентів вищих навчальних закладів цивільного захисту, а також в межах перепідготовки фахівців-психологів ДСНС України.

Висновки щодо особливостей поведінки людей, постраждалих від трагічних подій різного характеру, які пережили втрату житла, втрату близьких, апробовані та використовуються фахівцями Коледжу пожежної безпеки та цивільного захисту (м. Рига, Латвія) в програмі навчання психологів та волонтерів, які надають першу психологічну допомогу на місцях катастроф.

Запропоновані основи організації діяльності психологів ДСНС України з психологічного супроводу постраждалих при проведенні процедури впізнання загиблих, евакуації постраждалих в безпечні райони або в місця тимчасового перебування, а також в умовах очікування звісток щодо долі близької людини активно застосовуються в практиці психологів МНС Республіки Білорусь.

Науковим керівником Наталії Вікторівни виступив головний науковий співробітник науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризової психології науково-дослідного центру Національного університету цивільного захисту України доктор психологічних наук, професор Олександр Володимирович Тімченко. Саме під його керівництвом у стінах НУЦЗУ успішно захистили свої докторські дисертації Василь Олександрович Лефтеров та Ігор Іванович Приходько. Також треба зазначити, що майже половина всіх докторів наук зі спеціальності «Психологія діяльності в особливих умовах» отримала «путівку в життя» у стінах старішого вищого навчального закладу Служб порятунку країн СНД - Національному університеті цивільного захисту України.